2003-2013 Freightliner Coronado CC Model Bar and Plate Design
Product OEM
| Model | CORONADO |
|---|---|
| Year-from | 2003 |
| Year-to | 2007 |
| Product-oem | B498001, BH98001, BHT75716, BHT75717, BHTB4979, BHTD3526, C-FL5W, C2267, CBFL5W, CFL5W |
| Height | 38.75" |
| Width | 26.50" |
| Depth | 2.20" |
| Inlet | 3.50" |
| Outlet | 3.50" 4.00" |
| Make | Freightliner |
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Ford
- Ford
- L Series
1990-1994 Ford Louisville 7000-8500
CORE DIMENSIONS
- 26.87"
- 1.50"
- N/A
- N/A
Truck
Radiators
International
- International
- N/A
2008-2010 International PayStar 5000 Series
CORE DIMENSIONS
- N/A
- N/A
- N/A
- N/A
Truck
Dodge
- Dodge
- Dodge w/ 5.9L Cummins
Dodge Charge Air Cooler
1992 – 1993 Dodge with 5.9L Cummins
RECORE ONLY
CORE DIMENSIONS
- 12.87"
- 1.62"
- 2.50"
- 2.50"
Truck
Freightliner
- Freightliner
- N/A
Freightliner Charge Air Cooler
ALF385A
Available in Recore Only
CORE DIMENSIONS
- 23.37"
- 2.75"
- 3.93" Flange
- 3.93" Flange
Truck
Radiators
Volvo
- Volvo
- WG
1990 Volvo W Series (WAH, WCA, WG, WH & WIA)Low Flow Radiator
CORE DIMENSIONS
- 26.06"
- 2.00"
- N/A
- N/A
Truck
Radiators
Mack
- Mack
- CS300,MS Model,CS200
1995-2001 Mack Midliner
CORE DIMENSIONS
- 22.375"
- 2.00"
- 2.00" Top Left
- 2.50" Bottom Left
Truck
Ford
- Ford
- L Series
1992-1993 Ford AeroMax-Louisville 9000 Series
With Condenser & Oil Cooler Mounts
CORE DIMENSIONS
- 26.87"
- 1.50"
- N/A
- N/A
Truck
Volvo
- Volvo
- VN,VNL
2006-2010 Volvo VT Series
2007-2015 Volvo VN Series
2008-2015 Mack CXU Vision
2009-2014 Mack TD713 Titan Series
CORE DIMENSIONS
- 31.12"
- 2.62"
- 3.75"
- 3.75"



Product Comment
2003-2013 Freightliner Coronado CC Model Bar and Plate Design