Volvo Charge Air Cooler
2007 – 2008 Volvo VHD Series
Bar and Plate Design
Product OEM
44VOL29F,RHT084
| Year-from | 1970 |
|---|---|
| Year-to | 1970 |
| Product-oem | 44VOL29F, RHT084 |
| Height | 32.48" |
| Width | 23.21" |
| Depth | 2.375" |
| Inlet | 3.54" Flange Connection |
| Outlet | 3.54" Flange Connection |
| Make | Volvo |
Related Part
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Radiators
Kenworth
- Kenworth
- N/A
Kenworth Radiator
Fits T400B/T450B/T600/T800
*Available only in Solder On Tanks*
CORE DIMENSIONS
31.50"
- 27.43"
- 2.00"
- 2.50" Top Left
- 2.50" Bottom Right
Truck
Radiators
Western Star
- Western Star
- 4900 Series
2001-2007 Western Star 4900 WA-WB Models
CORE DIMENSIONS
38.00"
- 34.37"
- 2.00"
- 2.50" Top Right
- 2.50" Bottom Right
Truck
Radiators
International
- International
- 7300 Series,4400 Series,4300 Series,4200 Series,4100 Series,7400 Series,7500 Series,7600 Series,7700 Series
International Radiator
Fits 1993 – 1996 4100 – 4400/7300 – 7700 Series
CORE DIMENSIONS
30.50"
- 12.625"
- 2.00"
- 2.50" Top Center
- 2.25" Bottom Left
Truck
Freightliner
- Freightliner
- N/A
Freightliner Charge Air Cooler
ALF385A
Available in Recore Only
CORE DIMENSIONS
31.37"
- 23.37"
- 2.75"
- 3.93" Flange
- 3.93" Flange
Truck
Surge Tanks
International
- International
- N/A
CORE DIMENSIONS
N/A
- N/A
- N/A
- N/A
- N/A
Truck
Radiators
Kenworth
- Kenworth
- C500B
CORE DIMENSIONS
35.00"
- 41.25"
- 3.37"
- N/A
- N/A
Truck
Crane Carrier
- Crane Carrier
- N/A
Various Oshkosh & Advanced Mixers Charge Air Cooler
**Available Re-core Only**
CORE DIMENSIONS
39.62"
- 19.00"
- 2.00"
- 4.00 "
- 4.00"
Truck
Dodge
- Dodge
- 35,002,500
Dodge Charge Air Cooler
1994 – 2004 Dodge Ram 2500/3500 Available in Powermax
CORE DIMENSIONS
35.82"
- 15.51"
- 2.25"
- 3.75"
- 3.75"




Product Comment
Volvo Charge Air Cooler
2007 – 2008 Volvo VHD Series
Bar and Plate Design