2011-2013 International WorkStar 7000 Series
High Temp & Low Temp Radiator Mod pack
Low Temp rad # IN36EGR-PA
2011-2013 International WorkStar 7000 Series
High Temp & Low Temp Radiator Mod pack
Low Temp rad # IN36EGR-PA
| Model | Workstar |
|---|---|
| Year-from | 2010 |
| Year-to | 2013 |
| Product-oem | 1040301, 1040301-FS, 1040301FS, 3852265F97 |
| Height | 45.625" |
| Width | 34.75" |
| Depth | 2.00" |
| Inlet | 2.50" Upper Left |
| Outlet | 2.50" Lower Right |
| Make | International |
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Radiators
GMC
GMC Radiator
1997 – 1998 Kodiak
7.00c.l.- 6 plate oil cooler in left tank
cross flow radiator
Metal Tanks
“
Truck
Radiators
Mack
Mack Radiator
Fits 1995 – 2001Mack Midliner
*Available in Solder On Only*
Truck
Radiators
International
2008-2010 International PayStar 5000 Series
Truck
Freightliner
Freightliner Charge Air Cooler
ALF385A
Available in Recore Only
Truck
GMC
Chevy/GM Charge Air Cooler
Fits Topkick, Kodiak
Truck
Crane Carrier
Various Oshkosh & Advanced Mixers Charge Air Cooler
**Available Re-core Only**
Truck
Radiators
Mack
1995-2001 Mack Midliner
Truck
Radiators
Volvo
2008-2015 Volvo VN Series
2008-2015 Mack CXU Vision
With Framework
With Oil Cooler
Select at least 2 products
to compare
Product Comment
2011-2013 International WorkStar 7000 Series
High Temp & Low Temp Radiator Mod pack
Low Temp rad # IN36EGR-PA