International Radiator
Fits 1978 – 1993 International 1600/1700/4600/4900 Series
Product OEM
| Model | 4700 Series, 4900 Series, 1600 Series, 1700 Series, 4600 Series |
|---|---|
| Year-from | 1978 |
| Year-to | 1993 |
| Product-oem | 1347255, 1649774C1, 1649774C2, 1653744C1, 1653744C2, 1668900C91, 1668900C92, 166900C92, 1936, 2006-3522, 20063522, 2014989C91, 2014990C91, 232127, 45636, 493345C1, 493346C1, 493347C2, 493348C1, 493349C3, 493350C2, 732172, SRM3325-4, SRM33254, TCR2127 |
| Height | 31.00" |
| Width | 26.00" |
| Depth | 25/8 |
| Inlet | 2.50" Top Center |
| Outlet | 2.50" Bottom Left |
| Make | International |
| Product Type | Radiators |
- Truck
- Radiators
- International
- 1700 Series,1600 Series,4600 Series,4700 Series,4900 Series
- 31.00"
- 26.00"
- 25/8"
- 2.50" Top Center
- 2.50" Bottom Left
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Volvo
- Volvo
- VN,VNL
2006-2010 Volvo VT Series
2007-2015 Volvo VN Series
2008-2015 Mack CXU Vision
2009-2014 Mack TD713 Titan Series
CORE DIMENSIONS
- 31.12"
- 2.62"
- 3.75"
- 3.75"
Truck
GMC
- GMC
- TOPKICK,KODIAK
Chevy/GM Charge Air Cooler
Fits Topkick, Kodiak
CORE DIMENSIONS
- 26.30"
- 1.75"
- 3.50"
- 3.00"
Truck
Dodge
- Dodge
- Dodge w/ 5.9L Cummins
Dodge Charge Air Cooler
1992 – 1993 Dodge with 5.9L Cummins
RECORE ONLY
CORE DIMENSIONS
- 12.87"
- 1.62"
- 2.50"
- 2.50"
Truck
Radiators
International
- International
- 7300 Series,4400 Series,4300 Series,4200 Series,4100 Series,7400 Series,7500 Series,7600 Series,7700 Series
International Radiator
Fits 1993 – 1996 4100 – 4400/7300 – 7700 Series
CORE DIMENSIONS
- 12.625"
- 2.00"
- 2.50" Top Center
- 2.25" Bottom Left
Truck
Radiators
Western Star
- Western Star
- 4900 Series
2001-2007 Western Star 4900 WA-WB Models
CORE DIMENSIONS
- 34.37"
- 2.00"
- 2.50" Top Right
- 2.50" Bottom Right
Truck
Dodge
- Dodge
- Dodge w/ 5.9L Cummins,Dodge w/ 6.7L Cummins
Dodge Charge Air Cooler
2003 – 2007 5.9L Cummings
2007 – 2008 6.7L Cummings
CORE DIMENSIONS
- 24.68"
- 2.20"
- 3.00"
- 3.00"
Truck
Radiators
Freightliner
- Freightliner
- FL80,FL90,FL50,FL60,FL70,MB70
Freightliner Radiator
2001 Sterling Acterra
Freightliner School Bus Chassis
18.00″ Oil Cooler
Must re-use O.E. brackets
CORE DIMENSIONS
- 24.50"
- 2.12"
- 2.00" Top Left
- 2.00" Bottom Right
Truck
Radiators
GMC
- GMC
- C7000,C6000,C5500,C70,C60
GMC Radiator
1997 – 1998 Kodiak
7.00c.l.- 6 plate oil cooler in left tank
cross flow radiator
Metal Tanks
“
CORE DIMENSIONS
- 25.37"
- 1.37"
- N/A
- N/A




Product Comment
International Radiator
Fits 1978 – 1993 International 1600/1700/4600/4900 Series