Peterbilt Charge Air Cooler
Fits 1998 and Below
Has 4 Mounting holes in each Bracket
* KW13G measures 37.00 inside header *
“
Peterbilt Charge Air Cooler
Fits 1998 and Below
Has 4 Mounting holes in each Bracket
* KW13G measures 37.00 inside header *
“
| Year-from | 2003 |
|---|---|
| Year-to | 2008 |
| Product-oem | 16511, 441214, 486-270-0004, 4862700004, KEN16511, PC2973, PEDAC-24A, PEDAC24A, RHT-067, RHT067 |
| Height | 34.87" |
| Width | 17.25" |
| Depth | 2.37" |
| Inlet | 1.37" Top Right |
| Outlet | 1.37" Bottom Left |
| Make | Peterbilt |
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Volvo
2006-2010 Volvo VT Series
2007-2015 Volvo VN Series
2008-2015 Mack CXU Vision
2009-2014 Mack TD713 Titan Series
Truck
GMC
Chevy/GM Charge Air Cooler
Fits Topkick, Kodiak
Truck
Radiators
Mack
Mack Radiator
Fits 1995 – 2001Mack Midliner
*Available in Solder On Only*
Truck
Radiators
Volvo
1990 Volvo W Series (WAH, WCA, WG, WH & WIA)Low Flow Radiator
Truck
Ford
1990-1994 Ford Louisville 7000-8500
Truck
Radiators
Freightliner
Freightliner Radiator
FLD 112, 120 (under 425HP)
CAC-FL5A
Condenser-40613
Truck
Dodge
Dodge Charge Air Cooler
1992 – 1993 Dodge with 5.9L Cummins
RECORE ONLY
Truck
Radiators
Kenworth
Select at least 2 products
to compare
Product Comment
Peterbilt Charge Air Cooler
Fits 1998 and Below
Has 4 Mounting holes in each Bracket
* KW13G measures 37.00 inside header *
“