International Radiator
Fits 1994 – 2003 3800/4700 – 4900 Series
18.00 Oil Cooler Grill Side
“
International Radiator
Fits 1994 – 2003 3800/4700 – 4900 Series
18.00 Oil Cooler Grill Side
“
| Model | 3800 Series, 4700 Series, 4800 Series, 4900 Series |
|---|---|
| Year-from | 1994 |
| Year-to | 2003 |
| Product-oem | 11C-9101ST, 11C9101ST, 2006-3511, 20063511, 238555, 2507376-C92, 2507376C92, 2509883-C91, 2509883C91, 2585037-C91, 2585037C91, 2846N, 3510201, 3579881F91, 437327S, 45511, 6471, BT-7327, BT7327, FLX000773, HDC010072, HDC010349, S6471, SRK7327 |
| Height | 31.00" |
| Width | 12.75" |
| Depth | 2.25" |
| Inlet | 2.50" Top Center |
| Outlet | 2.50" Bottom Right |
| Make | International |
| Product Type | Radiators |
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Ford
1992-1993 Ford AeroMax-Louisville 9000 Series
With Condenser & Oil Cooler Mounts
Truck
Radiators
Kenworth
Kenworth Radiator
Fits T400B/T450B/T600/T800
*Available only in Solder On Tanks*
Truck
GMC
Chevy/GM Charge Air Cooler
Fits Topkick, Kodiak
Truck
Dodge
Dodge Charge Air Cooler
1994 – 2004 Dodge Ram 2500/3500 Available in Powermax
Truck
Radiators
Freightliner
Freightliner Radiator
FLD 112, 120 (under 425HP)
CAC-FL5A
Condenser-40613
Truck
Ford
1990-1994 Ford Louisville 7000-8500
Truck
Radiators
International
International Radiator
Fits 1990 – 1992 8100 Series
with Cummins Low Flow Engine Cooling System
Must re-use O.E. Frame Brackets
O.E. Frame Must Solder Back On
*Available in Solder on Not Bolt on*
Truck
Ford
Ford Charge Air CoolerFord L9000 Day Cab up to 1994
Select at least 2 products
to compare
Product Comment
International Radiator
Fits 1994 – 2003 3800/4700 – 4900 Series
18.00 Oil Cooler Grill Side
“