1995-1999 Ford F600, F700 & F800
2000-2003 Ford F650 & F750
1995-1999 Ford F600, F700 & F800
2000-2003 Ford F650 & F750
| Model | B Series, F Series |
|---|---|
| Year-from | 1991 |
| Year-to | 1999 |
| Product-oem | 0437197S, 11C-8814ST, 11C8814ST, 1AH00009S, 1AH00030S, 1SA00100R, 239463, 2400192, 3Z8005CA, 437197, 437197S, 9000-11, 9000-11BT, 900011, 900011BT, 9011, F5HT-8005D, F5HT-8009ED, F5HT8005D, F5HT8009AC, F5HT8009AD, F5HT8009ED, F5HZ-8005D, F5HZ-8009AC, F5HZ-8009CC, F5HZ-8009CD, F5HZ-8009EC, F5HZ-8009HT, F5HZ8005D, F5HZ8009AC, F5HZ8009CC, F5HZ8009CD, F5HZ8009EC, F5HZ8009HT, F6HZ-8009BBA, F6HZ8009BBA, F7HZ-8009BBA, F7HZ8009AVA, F7HZ8009AZA, F7HZ8009BBA, F81A8009EC, FLX000135, FOR11, HDC010110, S9011, S9011PA, SRK7197, X9011, XC3Z8005CA |
| Height | 28.18" |
| Width | 27.68" |
| Depth | 2.00" |
| Inlet | 2.00" Upper Left |
| Outlet | 2.00" Lower Right |
| Make | Ford |
| Product Type | Radiators |
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Freightliner
Freightliner Charge Air Cooler
ALF385A
Available in Recore Only
Truck
Radiators
Kenworth
Kenworth Radiator
Fits T400B/T450B/T600/T800
*Available only in Solder On Tanks*
Truck
Radiators
Mack
Mack Radiator
Fits 1995 – 2001Mack Midliner
*Available in Solder On Only*
Truck
Crane Carrier
Various Oshkosh & Advanced Mixers Charge Air Cooler
**Available Re-core Only**
Truck
Dodge
Dodge Charge Air Cooler
1992 – 1993 Dodge with 5.9L Cummins
RECORE ONLY
Truck
Radiators
International
International Radiator
Fits 1990 – 1992 8100 Series
with Cummins Low Flow Engine Cooling System
Must re-use O.E. Frame Brackets
O.E. Frame Must Solder Back On
*Available in Solder on Not Bolt on*
Truck
Radiators
Kenworth
Truck
Radiators
Freightliner
Freightliner Radiator
Fits FL50 – 90 Series
PTO crank box
18.00 Oil Cooler
“
Select at least 2 products
to compare
Product Comment
1995-1999 Ford F600, F700 & F800
2000-2003 Ford F650 & F750