1990-1994 Ford F600, F700 & F800
With Lower Hose Connection 6 From Left Side
“
1990-1994 Ford F600, F700 & F800
With Lower Hose Connection 6 From Left Side
“
| Model | B Series, F Series |
|---|---|
| Year-from | 1990 |
| Year-to | 1994 |
| Product-oem | 0437105, 2002-1511, 20021511, 21511, 239457, 2400032, 437105, 5600-11, 560011, 5611, BT-7105, BT7105, F0HT8005CB, F0HT8005CC, F0HT8005DB, F0HT8005GA, F0HT8005HA, F0HT8005NB, F0HT8005NC, F0HT8005RB, F0HZ8005B, F0HZ8005K, F0HZ8005U, F2HT8005GA, F2HT8005HA, F2HT8005NA, F2HZ8005JA, F2HZ8005L, FLX000107, HDC010622, REA42-10055, REA4210055, S5611, SRK7105 |
| Height | 26.87" |
| Width | 28.50" |
| Depth | 2.00" |
| Inlet | 2.00" Top Right |
| Outlet | 2.00" Bottom Left |
| Make | Ford |
| Product Type | Radiators |
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Radiators
Freightliner
Freightliner Radiator
Fits FL50 – 90 Series
PTO crank box
18.00 Oil Cooler
“
Truck
Ford
1990-1994 Ford Louisville 7000-8500
Truck
Radiators
Kenworth
Kenworth Radiator
Fits T400B/T450B/T600/T800
*Available only in Solder On Tanks*
Truck
Dodge
Dodge Charge Air Cooler
1994 – 2004 Dodge Ram 2500/3500 Available in Powermax
Truck
Radiators
International
International Radiator
Fits 1993 – 1996 4100 – 4400/7300 – 7700 Series
Truck
Radiators
International
International Radiator
Fits 1990 – 1992 8100 Series
with Cummins Low Flow Engine Cooling System
Must re-use O.E. Frame Brackets
O.E. Frame Must Solder Back On
*Available in Solder on Not Bolt on*
Truck
Radiators
Kenworth
Truck
Dodge
Dodge Charge Air Cooler
2003 – 2007 5.9L Cummings
2007 – 2008 6.7L Cummings
Select at least 2 products
to compare
Product Comment
1990-1994 Ford F600, F700 & F800
With Lower Hose Connection 6 From Left Side
“