Ford Radiator Low Flow Radiator
Product OEM
| Model | L Series |
|---|---|
| Year-from | 1988 |
| Year-to | 1992 |
| Product-oem | 239416, 437150, 9000-09BT, 900009BT, 9009, E8HT-8005FB, E8HT8005FB, E9HZ8005A, EDE8HT-8005FB, EDE8HT8005FB, FLX000126, FOR09, S9009, SRK7150 |
| Height | 37.37" |
| Width | 28.43" |
| Depth | 2.00" |
| Inlet | 4.00" |
| Outlet | 4.00" 1.00" Bottom Left 1.25" Bottom Right |
| Make | Ford |
| Product Type | Radiators |
- Truck
- Radiators
- Ford
- L Series
- 37.37"
- 28.43"
- 2.00"
- 4.00"
- 4.00" 1.00" Bottom Left 1.25" Bottom Right
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Dodge
- Dodge
- 35,002,500
Dodge Charge Air Cooler
1994 – 2004 Dodge Ram 2500/3500 Available in Powermax
CORE DIMENSIONS
- 15.51"
- 2.25"
- 3.75"
- 3.75"
Truck
Radiators
Freightliner
- Freightliner
- FLD112,FLD106
Freightliner Radiator
FLD 112, 120 (under 425HP)
CAC-FL5A
Condenser-40613
CORE DIMENSIONS
- 27.50"
- 2.25"
- 2.50" Upper Left
- 2.50" Lower Right
Truck
Radiators
Mack
- Mack
- CS300,MS Model,CS200
1995-2001 Mack Midliner
CORE DIMENSIONS
- 22.375"
- 2.00"
- 2.00" Top Left
- 2.50" Bottom Left
Truck
GMC
- GMC
- KODIAK,TOPKICK
Chevy/GM Charge Air Cooler
Fits Topkick, Kodiak
CORE DIMENSIONS
- 26.25"
- 1.75"
- N/A
- N/A
Truck
Dodge
- Dodge
- Dodge w/ 5.9L Cummins,Dodge w/ 6.7L Cummins
Dodge Charge Air Cooler
2003 – 2007 5.9L Cummings
2007 – 2008 6.7L Cummings
CORE DIMENSIONS
- 24.68"
- 2.20"
- 3.00"
- 3.00"
Truck
Radiators
Western Star
- Western Star
- 4900 Series
2001-2007 Western Star 4900 WA-WB Models
CORE DIMENSIONS
- 34.37"
- 2.00"
- 2.50" Top Right
- 2.50" Bottom Right
Truck
Radiators
Kenworth
- Kenworth
- C500B
CORE DIMENSIONS
- 41.25"
- 3.37"
- N/A
- N/A
Truck
Radiators
Volvo
- Volvo
- VNL,VN
2008-2015 Volvo VN Series
2008-2015 Mack CXU Vision
With Framework
With Oil Cooler
CORE DIMENSIONS
- 35.37"
- 2.00"
- 2.50" Top Left
- 2.50" Bottom Right



Product Comment
Ford Radiator Low Flow Radiator