Freightliner Charge Air Cooler
Product OEM
-
| Year-from | 1970 |
|---|---|
| Year-to | 1970 |
| Product-oem | 3MF5490M |
| Height | 36.85" |
| Width | 26.57" |
| Depth | 2.00" |
| Inlet | 2.00" Top Right |
| Outlet | 2.00" Bottom Left |
| Make | Freightliner |
Related Part
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Freightliner
- Freightliner
- N/A
Freightliner Charge Air Cooler
ALF385A
Available in Recore Only
CORE DIMENSIONS
31.37"
- 23.37"
- 2.75"
- 3.93" Flange
- 3.93" Flange
Truck
Radiators
Osh Kosh
- Osh Kosh
- N/A
Osh Kosh Radiator
Fits Safari Motorhomes
CORE DIMENSIONS
34.87"
- 26.12"
- 2.25"
- N/A
- N/A
Truck
Surge Tanks
International
- International
- N/A
CORE DIMENSIONS
N/A
- N/A
- N/A
- N/A
- N/A
Truck
Radiators
International
- International
- 7300 Series,4400 Series,4300 Series,4200 Series,4100 Series,7400 Series,7500 Series,7600 Series,7700 Series
International Radiator
Fits 1993 – 1996 4100 – 4400/7300 – 7700 Series
CORE DIMENSIONS
30.50"
- 12.625"
- 2.00"
- 2.50" Top Center
- 2.25" Bottom Left
Truck
GMC
- GMC
- KODIAK,TOPKICK
Chevy/GM Charge Air Cooler
Fits Topkick, Kodiak
CORE DIMENSIONS
34.84"
- 26.25"
- 1.75"
- N/A
- N/A
Truck
Ford
- Ford
- L Series,Day Cab
Ford Charge Air CoolerFord L9000 Day Cab up to 1994
CORE DIMENSIONS
39.37"
- 26.87"
- 1.62"
- 3.50"
- 3.50"
Truck
Radiators
Kenworth
- Kenworth
- N/A
Kenworth Radiator
Fits T400B/T450B/T600/T800
*Available only in Solder On Tanks*
CORE DIMENSIONS
31.50"
- 27.43"
- 2.00"
- 2.50" Top Left
- 2.50" Bottom Right
Truck
Dodge
- Dodge
- Dodge w/ 5.9L Cummins
Dodge Charge Air Cooler
1992 – 1993 Dodge with 5.9L Cummins
RECORE ONLY
CORE DIMENSIONS
30.31"
- 12.87"
- 1.62"
- 2.50"
- 2.50"





Product Comment
Freightliner Charge Air Cooler