2008-2011 Peterbilt 387
2008-2013 Peterbilt 365-367
2008-2011 Peterbilt 387
2011-2015 Peterbilt 587
2008-2011 Kenworth T2000
2008-2011 Peterbilt 387
2008-2013 Peterbilt 365-367
2008-2011 Peterbilt 387
2011-2015 Peterbilt 587
2008-2011 Kenworth T2000
| Model | 386 |
|---|---|
| Year-from | 2008 |
| Year-to | 2010 |
| Product-oem | 1102030, 2215224, 2215225, 3104060, C-PB23D, CPB23D, F31-6089, F31-6089-1102030, F31-6089-3104060, F316089, F3160893104060, N4095001, W6924002 |
| Height | 37.50" |
| Width | 26.50" |
| Depth | 2.00" |
| Inlet | 4.00" |
| Outlet | 4.00" |
| Make | Peterbilt |
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Dodge
Dodge Charge Air Cooler
2003 – 2007 5.9L Cummings
2007 – 2008 6.7L Cummings
Truck
Radiators
International
1994-2002 International 4700-4800-4900 Half Core. (Side By Side)
2001-2004 International CE Bus
Oil Cooler on Grill Side
Truck
Crane Carrier
Various Oshkosh & Advanced Mixers Charge Air Cooler
**Available Re-core Only**
Truck
Radiators
Freightliner
Freightliner Radiator
FLD 112, 120 (under 425HP)
CAC-FL5A
Condenser-40613
Truck
Radiators
GMC
GMC Radiator
1997 – 1998 Kodiak
7.00c.l.- 6 plate oil cooler in left tank
cross flow radiator
Metal Tanks
“
Truck
Freightliner
Freightliner Charge Air Cooler
ALF385A
Available in Recore Only
Truck
Radiators
Kenworth
Truck
Radiators
Volvo
1990 Volvo W Series (WAH, WCA, WG, WH & WIA)Low Flow Radiator
Select at least 2 products
to compare
Product Comment
2008-2011 Peterbilt 387
2008-2013 Peterbilt 365-367
2008-2011 Peterbilt 387
2011-2015 Peterbilt 587
2008-2011 Kenworth T2000