Freightliner/American LaFrance Charge Air Cooler
Fits 2007 – Present
Available as recore only.
Freightliner/American LaFrance Charge Air Cooler
Fits 2007 – Present
Available as recore only.
| Year-from | 2007 |
|---|---|
| Year-to | 2012 |
| Product-oem | 0500-000010-0000, 05000000100000, 3E0119560001, 3E0119560002 |
| Height | 31.50" |
| Width | 25.25" |
| Depth | 2.50" |
| Inlet | 4.00" |
| Outlet | 4.00" |
| Make | Freightliner |
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Radiators
Freightliner
Freightliner Radiator
FLD 112, 120 (under 425HP)
CAC-FL5A
Condenser-40613
Truck
Ford
Ford Charge Air CoolerFord L9000 Day Cab up to 1994
Truck
Radiators
GMC
GMC Radiator
1997 – 1998 Kodiak
7.00c.l.- 6 plate oil cooler in left tank
cross flow radiator
Metal Tanks
“
Truck
Ford
1990-1994 Ford Louisville 7000-8500
Truck
Ford
1992-1993 Ford AeroMax-Louisville 9000 Series
With Condenser & Oil Cooler Mounts
Truck
Radiators
International
International Radiator
Fits 1993 – 1996 4100 – 4400/7300 – 7700 Series
Truck
Radiators
Freightliner
Freightliner Radiator
Fits FL50 – 90 Series
PTO crank box
18.00 Oil Cooler
“
Truck
Radiators
Kenworth
Kenworth Radiator
Fits T400B/T450B/T600/T800
*Available only in Solder On Tanks*
Select at least 2 products
to compare
Product Comment
Freightliner/American LaFrance Charge Air Cooler
Fits 2007 – Present
Available as recore only.