Freightliner Radiator
2003 – 2007 Columbia Series with Detroit Engine
Top connection position 4 Bottom connection position 1
CAC-FL5L2 / FL5L2-MAX
Condenser-40613
Freightliner Radiator
2003 – 2007 Columbia Series with Detroit Engine
Top connection position 4 Bottom connection position 1
CAC-FL5L2 / FL5L2-MAX
Condenser-40613
| Model | Century, Columbia |
|---|---|
| Year-from | 2003 |
| Year-to | 2007 |
| Product-oem | 2001-1716, 20011716, 239368, 2400145, 393001, 437370S, 8000-24, 8000-24ST, 800024, 800024ST, 8024, 98476, BHT98476, BHTD0535, BHTD0635, BHTD9526, BHTU393001, D9526, FLX000232, FRE24, HDC010064, HDC010154, S8024, S8024PA, SRM8044, U393001 |
| Height | 41.75" |
| Width | 30.62" |
| Depth | 2.00" |
| Inlet | 2.50" Top Right |
| Outlet | 2.50" Bottom Left |
| Make | Freightliner |
| Product Type | Radiators |
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Surge Tanks
International
Truck
Radiators
Freightliner
Freightliner Radiator
FLD 112, 120 (under 425HP)
CAC-FL5A
Condenser-40613
Truck
Radiators
Freightliner
Freightliner Radiator
Fits FL50 – 90 Series
PTO crank box
18.00 Oil Cooler
“
Truck
GMC
Chevy/GM Charge Air Cooler
Fits Topkick, Kodiak
Truck
Dodge
Dodge Charge Air Cooler
1992 – 1993 Dodge with 5.9L Cummins
RECORE ONLY
Truck
Dodge
Dodge Charge Air Cooler
2003 – 2007 5.9L Cummings
2007 – 2008 6.7L Cummings
Truck
Volvo
2006-2010 Volvo VT Series
2007-2015 Volvo VN Series
2008-2015 Mack CXU Vision
2009-2014 Mack TD713 Titan Series
Truck
Radiators
Kenworth
Kenworth Radiator
Fits T400B/T450B/T600/T800
*Available only in Solder On Tanks*
Select at least 2 products
to compare
Product Comment
Freightliner Radiator
2003 – 2007 Columbia Series with Detroit Engine
Top connection position 4 Bottom connection position 1
CAC-FL5L2 / FL5L2-MAX
Condenser-40613