Freightliner Radiator
Fits 2003 – 2007 Columbia Series with Mercedes Engine
**The vent tube is on the driver side.**
CAC-FL5L2 / FL5L2-MAX
Condenser-40613
Freightliner Radiator
Fits 2003 – 2007 Columbia Series with Mercedes Engine
**The vent tube is on the driver side.**
CAC-FL5L2 / FL5L2-MAX
Condenser-40613
| Model | Century, Columbia |
|---|---|
| Year-from | 2003 |
| Year-to | 2007 |
| Product-oem | BHTD0530, 05-19870-014, 05-19870-018, 0519870014, 0519870018, 239117, 239139, 2400416, 2400815, 376761561, 43171, 437431S, 8000-32ST, 800032ST, 8032, A05-19870-014, A05-19870-018, A0519870014, A0519870018, BHT-E7244, BHT4761, BHTD0635, BHTE 7244, BHTE7242, BHTE7244, BHTE7245, BHTU3701001, BHTU3933001, bhtu3933002, D0635, E7242, E7244, E7245, EZ285, FRE32, HDC010145, LH-FR-0004, LHFR0004, RC2382, S8032, S8032PA, SRK8059 SPECIAL, U3701001, U3933001 |
| Height | 41.75" |
| Width | 30.62" |
| Depth | 2.00" |
| Inlet | 2.50" Top Left |
| Outlet | 2.50" Bottom Right |
| Make | Freightliner |
| Product Type | Radiators |
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Radiators
International
International Radiator
Fits 1990 – 1992 8100 Series
with Cummins Low Flow Engine Cooling System
Must re-use O.E. Frame Brackets
O.E. Frame Must Solder Back On
*Available in Solder on Not Bolt on*
Truck
Dodge
Dodge Charge Air Cooler
1994 – 2004 Dodge Ram 2500/3500 Available in Powermax
Truck
Radiators
International
1994-2002 International 4700-4800-4900 Half Core. (Side By Side)
2001-2004 International CE Bus
Oil Cooler on Grill Side
Truck
Radiators
International
International Radiator
Fits 1993 – 1996 4100 – 4400/7300 – 7700 Series
Truck
Freightliner
Freightliner Charge Air Cooler
ALF385A
Available in Recore Only
Truck
GMC
Chevy/GM Charge Air Cooler
Fits Topkick, Kodiak
Truck
Ford
Ford Charge Air CoolerFord L9000 Day Cab up to 1994
Truck
Radiators
Freightliner
Freightliner Radiator
2001 Sterling Acterra
Freightliner School Bus Chassis
18.00″ Oil Cooler
Must re-use O.E. brackets
Select at least 2 products
to compare
Product Comment
Freightliner Radiator
Fits 2003 – 2007 Columbia Series with Mercedes Engine
**The vent tube is on the driver side.**
CAC-FL5L2 / FL5L2-MAX
Condenser-40613