Freightliner Radiator
Fits 2008 – 2011 9500 Series Freightliner/Sterling with Mercedes Engine
12.00 Oil Cooler
6″ x 12″” PTO
*Customer must match picture and verify and oil cooler*
*Old Part Number FR62PTOOC*
“””
Freightliner Radiator
Fits 2008 – 2011 9500 Series Freightliner/Sterling with Mercedes Engine
12.00 Oil Cooler
6″ x 12″” PTO
*Customer must match picture and verify and oil cooler*
*Old Part Number FR62PTOOC*
“””
| Model | Cascadia, Sterling |
|---|---|
| Year-from | 2006 |
| Year-to | 2011 |
| Product-oem | 05-26619-016, 05-27751-016, 0526619012, 0526619016, 0527751016, 239162, 3E0118650004, 437252S, 9000-42, 9000-42ST, 900042, 900042ST, 9042, A05-26619-016, A05-27751-016, A0526619016, A0527751016, FRE73, HDC010105, S9042, SRM9042 |
| Height | 38.87" |
| Width | 38.00" |
| Depth | 2.12" |
| Inlet | 2.50" Top Right |
| Outlet | 2.50" Bottom Right |
| Make | Freightliner |
| Product Type | Radiators |
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Surge Tanks
International
Truck
Radiators
Kenworth
Kenworth Radiator
Fits T400B/T450B/T600/T800
*Available only in Solder On Tanks*
Truck
GMC
Chevy/GM Charge Air Cooler
Fits Topkick, Kodiak
Truck
Radiators
Volvo
2008-2015 Volvo VN Series
2008-2015 Mack CXU Vision
With Framework
With Oil Cooler
Truck
Dodge
Dodge Charge Air Cooler
1992 – 1993 Dodge with 5.9L Cummins
RECORE ONLY
Truck
Freightliner
Freightliner Charge Air Cooler
ALF385A
Available in Recore Only
Truck
Volvo
2006-2010 Volvo VT Series
2007-2015 Volvo VN Series
2008-2015 Mack CXU Vision
2009-2014 Mack TD713 Titan Series
Truck
Radiators
International
International Radiator
Fits 1990 – 1992 8100 Series
with Cummins Low Flow Engine Cooling System
Must re-use O.E. Frame Brackets
O.E. Frame Must Solder Back On
*Available in Solder on Not Bolt on*
Select at least 2 products
to compare
Product Comment
Freightliner Radiator
Fits 2008 – 2011 9500 Series Freightliner/Sterling with Mercedes Engine
12.00 Oil Cooler
6″ x 12″” PTO
*Customer must match picture and verify and oil cooler*
*Old Part Number FR62PTOOC*
“””