John Deere Radiator
Fits the 840, 940, 1040, 1140, 1350, 1550, 1750, 1850, 2040, 2150, 2155, 2255, 2355N Models
Product OEM
| Year-from | 1970 |
|---|---|
| Year-to | 1970 |
| Product-oem | 219592, 437839, AL31503, AL38373, AL39290, KTAG0043, R2183 |
| Height | 18.75" |
| Width | 13.25" |
| Depth | 2.86" |
| Inlet | 3.50" |
| Outlet | 3.50" 1.50" Top Right 2.00" Bottom Left |
| Make | John Deere |
| Product Type | Radiators |
- Agricultural
- Radiators
- John Deere
- N/A
- 18.75"
- 13.25"
- 2.86"
- 3.50"
- 3.50" 1.50" Top Right 2.00" Bottom Left
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Agricultural
Radiators
John Deere
- John Deere
- N/A
John Deere Radiator
Fits 2840, 3030, 3120, & 3130 Models
CORE DIMENSIONS
- 15.62"
- 2.25"
- 2.00" Top Center
- 2.25" Bottom Left
Agricultural
Radiators
John Deere
- John Deere
- N/A
John Deere Radiator
Fits the JD400, JD401, JD480, 300B, 301A, 302, 302A, 400, 401, 401B, 401C, 480, 1520, 1830, 2020, 2030, 2030 German, 2120, 2130, 2440, 2630, 2640 Models
CORE DIMENSIONS
- 13.75"
- 2.75"
- 4.00"
- 4.00"
Agricultural
Radiators
Allis Chalmers
- Allis Chalmers
- N/A
Allis Chalmers Radiator
Fits Model 7030, 7040, 7045, 7050, 7060
14.00 Oil Cooler
CORE DIMENSIONS
- 24.62"
- 3.50"
- N/A
- N/A
Agricultural
Radiators
Massey Ferguson
- Massey Ferguson
- N/A
Massey Ferguson Radiator
Fits the 160UK, 178, 185, 188, 261 Models
CORE DIMENSIONS
- 15.12"
- 2.12"
- N/A
- N/A
Agricultural
Radiators
Massey Ferguson
- Massey Ferguson
- N/A
Massey Ferguson Radiator
Fits 265 & 255 Gas Models
CORE DIMENSIONS
- 15.31"
- 2.12"
- 1.50" Top Right
- 1.50" Bottom Right
Agricultural
Radiators
Case
- Case
- N/A
Case Agricultural Radiator
CORE DIMENSIONS
- 22.75"
- 2.75"
- 1.75" Top Right
- 2.25" Bottom Right
Agricultural
Radiators
New Holland
- New Holland
- N/A
Ford/New Holland Radiator
CORE DIMENSIONS
- 18.12"
- 2.62"
- 4.00"
- 4.00" 1.50" Top Left 1.75" Bottom Right
Agricultural
Radiators
Case
- Case
- N/A
Case Agricultural Radiator
CORE DIMENSIONS
- 22.75"
- 2.12"
- 1.75" Top Right
- 2.25" Bottom Right




Product Comment
John Deere Radiator
Fits the 840, 940, 1040, 1140, 1350, 1550, 1750, 1850, 2040, 2150, 2155, 2255, 2355N Models