Mack Charge Air Cooler
M.H. Model Cab Over RW Model 1985 – 1988 with E6, E7, and E9 Engines Mack Superliner with O” Ring Connections
“””
Mack Charge Air Cooler
M.H. Model Cab Over RW Model 1985 – 1988 with E6, E7, and E9 Engines Mack Superliner with O” Ring Connections
“””
| Model | Cab Over, MH Model, RW Model |
|---|---|
| Year-from | 1985 |
| Year-to | 1988 |
| Product-oem | 1030006, 1030008, 204SX217, 204SX273, 222068, 3MD16M, 3MD16N, 3MD528M, 3MD534M, 3MD55AM, 441158, 441159, 464120-0011, 4641200011, 46412011, BTC-1113, BTC1113, C-MK14D, CAC113, CB-MK14D, CBMK14D, CMK14D, FA9651, FLX010416, MAC17304, MADAC-14D, MADAC14D, PC2913, SRMMAC14D |
| Height | 28.34" |
| Width | 25.19" |
| Depth | 3.00" |
| Inlet | 4.00" |
| Outlet | 4.00" |
| Make | Mack |
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Radiators
Freightliner
Freightliner Radiator
FLD 112, 120 (under 425HP)
CAC-FL5A
Condenser-40613
Truck
GMC
Chevy/GM Charge Air Cooler
Fits Topkick, Kodiak
Truck
Ford
Ford Charge Air CoolerFord L9000 Day Cab up to 1994
Truck
Dodge
Dodge Charge Air Cooler
1994 – 2004 Dodge Ram 2500/3500 Available in Powermax
Truck
Radiators
Osh Kosh
Osh Kosh Radiator
Fits Safari Motorhomes
Truck
Radiators
International
International Radiator
Fits 1990 – 1992 8100 Series
with Cummins Low Flow Engine Cooling System
Must re-use O.E. Frame Brackets
O.E. Frame Must Solder Back On
*Available in Solder on Not Bolt on*
Truck
Ford
1992-1993 Ford AeroMax-Louisville 9000 Series
With Condenser & Oil Cooler Mounts
Truck
Freightliner
Freightliner Charge Air Cooler
ALF385A
Available in Recore Only
Select at least 2 products
to compare
Product Comment
Mack Charge Air Cooler
M.H. Model Cab Over RW Model 1985 – 1988 with E6, E7, and E9 Engines Mack Superliner with O” Ring Connections
“””