1998-2003 Volvo VN & VNL
2006 Volvo VT Series
Cooling ModuleVG 73 OC – Radiator
WGM30E – Charge Air Cooler
41615 – A/C Condenser
*Only module available with oil cooler in the radiator*
**Customer must reuse their drain plug (petcock)
1998-2003 Volvo VN & VNL
2006 Volvo VT Series
Cooling ModuleVG 73 OC – Radiator
WGM30E – Charge Air Cooler
41615 – A/C Condenser
*Only module available with oil cooler in the radiator*
**Customer must reuse their drain plug (petcock)
| Model | VN, VNL |
|---|---|
| Year-from | 1996 |
| Year-to | 2006 |
| Product-oem | 20516418, 20984819, 1050120, 1050120-D, 1050120D, 42675 |
| Height | 35.31" |
| Width | 35.50" |
| Depth | 2.00" |
| Inlet | 2.50" Top Right |
| Outlet | 2.50" Bottom Right |
| Make | Volvo |
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Radiators
International
2008-2010 International PayStar 5000 Series
Truck
Dodge
Dodge Charge Air Cooler
2003 – 2007 5.9L Cummings
2007 – 2008 6.7L Cummings
Truck
Radiators
Western Star
2001-2007 Western Star 4900 WA-WB Models
Truck
Ford
1990-1994 Ford Louisville 7000-8500
Truck
Radiators
Freightliner
Freightliner Radiator
Fits FL50 – 90 Series
PTO crank box
18.00 Oil Cooler
“
Truck
Surge Tanks
International
Truck
Radiators
Volvo
1990 Volvo W Series (WAH, WCA, WG, WH & WIA)Low Flow Radiator
Truck
GMC
Chevy/GM Charge Air Cooler
Fits Topkick, Kodiak
Select at least 2 products
to compare
Product Comment
1998-2003 Volvo VN & VNL
2006 Volvo VT Series
Cooling ModuleVG 73 OC – Radiator
WGM30E – Charge Air Cooler
41615 – A/C Condenser
*Only module available with oil cooler in the radiator*
**Customer must reuse their drain plug (petcock)