Kenworth Radiator
Similar to the KW558 but CAC mounts are higher and top connection is 2.25
5994 top tank, 609 bottom tank, 619L & 619R side channels, 610B mounts (2)
Kenworth Radiator
Similar to the KW558 but CAC mounts are higher and top connection is 2.25
5994 top tank, 609 bottom tank, 619L & 619R side channels, 610B mounts (2)
| Model | Kenworth |
|---|---|
| Year-from | 1988 |
| Year-to | 1994 |
| Product-oem | 3MF5490M |
| Height | 40.00" |
| Width | 28.75" |
| Depth | 2.62" |
| Inlet | 2.25" Top Left |
| Outlet | 3.00" Lower Right |
| Orientation | Crossflow |
| Filler-neck | Left |
| Make | Kenworth |
| Product Type | Radiators |
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Radiators
Mack
1995-2001 Mack Midliner
Truck
Ford
1990-1994 Ford Louisville 7000-8500
Truck
Freightliner
Freightliner Charge Air Cooler
ALF385A
Available in Recore Only
Truck
Radiators
International
International Radiator
Fits 1993 – 1996 4100 – 4400/7300 – 7700 Series
Truck
Radiators
Freightliner
Freightliner Radiator
2001 Sterling Acterra
Freightliner School Bus Chassis
18.00″ Oil Cooler
Must re-use O.E. brackets
Truck
GMC
Chevy/GM Charge Air Cooler
Fits Topkick, Kodiak
Truck
Radiators
Mack
Mack Radiator
Fits 1995 – 2001Mack Midliner
*Available in Solder On Only*
Truck
Ford
1992-1993 Ford AeroMax-Louisville 9000 Series
With Condenser & Oil Cooler Mounts
Select at least 2 products
to compare
Product Comment
Kenworth Radiator
Similar to the KW558 but CAC mounts are higher and top connection is 2.25
5994 top tank, 609 bottom tank, 619L & 619R side channels, 610B mounts (2)