Isuzu Radiator
Fits 1994 – 2005 W, NPR, NQR, & NRR with Various Engine
Sensor port on Top Tank
14.37 Oil Cooler on Grill Side
Product OEM
| Model | NPR, NQR, NRR |
|---|---|
| Year-from | 1994 |
| Year-to | 2005 |
| Product-oem | 1003405, 2001-0702, 20010702, 239270, 280024PTC, 437406S, 5800-24PTC, 5824, 8971288870, 8971288880, FLX000906, ISU43, S5824, SRK73212 |
| Height | 23.25" |
| Width | 21.87" |
| Depth | 1.87" |
| Inlet | 2.25" Top Center |
| Outlet | 2.25" Bottom Left 1.50" Top Left 1.50" Bottom Right |
| Make | Isuzu Truck |
| Product Type | Radiators |
- Truck
- Radiators
- Isuzu Truck
- NRR,NQR,NPR
- 23.25"
- 21.87"
- 1.87"
- 2.25" Top Center
- 2.25" Bottom Left 1.50" Top Left 1.50" Bottom Right
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Radiators
International
- International
- N/A
2008-2010 International PayStar 5000 Series
CORE DIMENSIONS
- N/A
- N/A
- N/A
- N/A
Truck
Radiators
International
- International
- 7300 Series,4400 Series,4300 Series,4200 Series,4100 Series,7400 Series,7500 Series,7600 Series,7700 Series
International Radiator
Fits 1993 – 1996 4100 – 4400/7300 – 7700 Series
CORE DIMENSIONS
- 12.625"
- 2.00"
- 2.50" Top Center
- 2.25" Bottom Left
Truck
Radiators
Mack
- Mack
- CS300,MS Model,CS200
1995-2001 Mack Midliner
CORE DIMENSIONS
- 22.375"
- 2.00"
- 2.00" Top Left
- 2.50" Bottom Left
Truck
GMC
- GMC
- TOPKICK,KODIAK
Chevy/GM Charge Air Cooler
Fits Topkick, Kodiak
CORE DIMENSIONS
- 26.30"
- 1.75"
- 3.50"
- 3.00"
Truck
Surge Tanks
International
- International
- N/A
CORE DIMENSIONS
- N/A
- N/A
- N/A
- N/A
Truck
Radiators
Freightliner
- Freightliner
- FL80,FL90,FL50,FL60,FL70,MB70
Freightliner Radiator
Fits FL50 – 90 Series
PTO crank box
18.00 Oil Cooler
“
CORE DIMENSIONS
- 24.50"
- 2.12"
- 2.00" Top Left
- 2.25" Bottom Right
Truck
Radiators
Kenworth
- Kenworth
- C500B
CORE DIMENSIONS
- 41.25"
- 3.37"
- N/A
- N/A
Truck
Volvo
- Volvo
- VN,VNL
2006-2010 Volvo VT Series
2007-2015 Volvo VN Series
2008-2015 Mack CXU Vision
2009-2014 Mack TD713 Titan Series
CORE DIMENSIONS
- 31.12"
- 2.62"
- 3.75"
- 3.75"




Product Comment
Isuzu Radiator
Fits 1994 – 2005 W, NPR, NQR, & NRR with Various Engine
Sensor port on Top Tank
14.37 Oil Cooler on Grill Side