Allis Chalmers Radiator
Fits Model 7030, 7040, 7045, 7050, 7060
14.00 Oil Cooler
Product OEM
| Year-from | 1970 |
|---|---|
| Year-to | 1970 |
| Product-oem | 219753, 437833, 70267976, 70267979, 70269240, CR9753, S9753 |
| Height | 26.25" |
| Width | 24.62" |
| Depth | 3.50" |
| Make | Allis Chalmers |
| Product Type | Radiators |
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Agricultural
Radiators
John Deere
- John Deere
- N/A
John Deere Radiator
Fits 410B, 410C, 410D, 415B, & 510B Models
CORE DIMENSIONS
- 21.00"
- 2.75"
- 2.00" Top Left
- 2.00" Bottom Left
Agricultural
Radiators
Case
- Case
- N/A
Case Agricultural Radiator
Series 585, 595, 895, 686, 695, 885
CORE DIMENSIONS
- 17.50"
- 3.12"
- 2.25" Top Right
- 2.25" Bottom Right 1.75" Top Right 2.25" Bottom Right
Agricultural
Radiators
Case
- Case
- N/A
Case Radiator
Fits 1896 & 2096 Tractor Models
CORE DIMENSIONS
- 22.75"
- 3.50"
- 1.75" Top Right
- 2.25" Bottom Right
Agricultural
Radiators
John Deere
- John Deere
- N/A
John Deere Radiator
Fits 420 Model
CORE DIMENSIONS
- 15.31"
- 2.12"
- 2.00" Top Right
- 2.00" Bottom Left 1.50" Top Center 1.50" Bottom Left
Agricultural
Radiators
Massey Ferguson
- Massey Ferguson
- N/A
Massey Ferguson Radiator
Fits 690 Model
CORE DIMENSIONS
- 15.31"
- 2.12"
- 1.50" Top Right
- 1.50" Bottom Left
Agricultural
Radiators
Case
- Case
- N/A
Case Agricultural Radiator
Fits 7110, 7120, 7130, 7140, 7150, 7250 Series
CORE DIMENSIONS
- 27.75"
- 3.00"
- N/A
- N/A
Agricultural
Radiators
John Deere
- John Deere
- N/A
John Deere Radiator
Fits 420 & 430 w/ Short Neck
CORE DIMENSIONS
- 15.62"
- 1.62"
- 2.50" Top Center
- 2.00" Bottom Left
Agricultural
Radiators
Case
- Case
- N/A
Case Radiator
Fits the 570LXT, 570MXT, 580 SUPER L, 580L, 580M, 580SL, 580SM, 590 SUPER L, 584E, 585E, 585G, 586E, 586E, 586G, 588G, 590SL, 590SM
CORE DIMENSIONS
- 19.37"
- 4.00"
- N/A
- N/A





Product Comment
Allis Chalmers Radiator
Fits Model 7030, 7040, 7045, 7050, 7060
14.00 Oil Cooler