2003-2013 Freightliner Coronado CC Model Bar and Plate Design
Product OEM
| Model | CORONADO |
|---|---|
| Year-from | 2003 |
| Year-to | 2007 |
| Product-oem | B498001, BH98001, BHT75716, BHT75717, BHTB4979, BHTD3526, C-FL5W, C2267, CBFL5W, CFL5W |
| Height | 38.75" |
| Width | 26.50" |
| Depth | 2.20" |
| Inlet | 3.50" |
| Outlet | 3.50" 4.00" |
| Make | Freightliner |
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Radiators
International
- International
- N/A
2008-2010 International PayStar 5000 Series
CORE DIMENSIONS
- N/A
- N/A
- N/A
- N/A
Truck
Radiators
Volvo
- Volvo
- WG
1990 Volvo W Series (WAH, WCA, WG, WH & WIA)Low Flow Radiator
CORE DIMENSIONS
- 26.06"
- 2.00"
- N/A
- N/A
Truck
Ford
- Ford
- L Series,Day Cab
Ford Charge Air CoolerFord L9000 Day Cab up to 1994
CORE DIMENSIONS
- 26.87"
- 1.62"
- 3.50"
- 3.50"
Truck
GMC
- GMC
- KODIAK,TOPKICK
Chevy/GM Charge Air Cooler
Fits Topkick, Kodiak
CORE DIMENSIONS
- 26.25"
- 1.75"
- N/A
- N/A
Truck
Ford
- Ford
- L Series
1990-1994 Ford Louisville 7000-8500
CORE DIMENSIONS
- 26.87"
- 1.50"
- N/A
- N/A
Truck
Crane Carrier
- Crane Carrier
- N/A
Various Oshkosh & Advanced Mixers Charge Air Cooler
**Available Re-core Only**
CORE DIMENSIONS
- 19.00"
- 2.00"
- 4.00 "
- 4.00"
Truck
Radiators
Mack
- Mack
- CS300,MS Model,CS200
1995-2001 Mack Midliner
CORE DIMENSIONS
- 22.375"
- 2.00"
- 2.00" Top Left
- 2.50" Bottom Left
Truck
Dodge
- Dodge
- Dodge w/ 5.9L Cummins,Dodge w/ 6.7L Cummins
Dodge Charge Air Cooler
2003 – 2007 5.9L Cummings
2007 – 2008 6.7L Cummings
CORE DIMENSIONS
- 24.68"
- 2.20"
- 3.00"
- 3.00"



Product Comment
2003-2013 Freightliner Coronado CC Model Bar and Plate Design