Ford Charge Air Cooler
Ford L9000 Day Cab up to 1994Bar and Plate Design
Ford Charge Air Cooler
Ford L9000 Day Cab up to 1994Bar and Plate Design
| Model | Day Cab, L Series |
|---|---|
| Year-from | 1989 |
| Year-to | 1994 |
| Product-oem | 17V9779, 1B218, 1E3249, 201800, 206683, 222021, 3E1002, 3E8595, 441180, BTC-1128, BTC1128, C-FD25C, DHTFO25C, E8HT-6K775FB, E8HT6K775FB, E9HZ-6K775A, E9HZ6K775A, F0HT-6K775FA, F0HT6K775FA, F0HZ-6K775C, F0HZ6K775C, F3HZ-6K775E, F3HZ6K775E, F8HT-8009HA, F8HT8009HA, FLX010104, FODAC-25C, FODAC25C, FOR19006, IE 3249, IE 3714, IE 3715, PC2928, SRMFOR25C, US-FODAC-25C, USFODAC25C |
| Height | 39.37" |
| Width | 26.87" |
| Depth | 1.62" |
| Inlet | 3.50" |
| Outlet | 3.50" |
| Make | Ford |
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Radiators
Mack
1995-2001 Mack Midliner
Truck
Radiators
Volvo
1990 Volvo W Series (WAH, WCA, WG, WH & WIA)Low Flow Radiator
Truck
Dodge
Dodge Charge Air Cooler
2003 – 2007 5.9L Cummings
2007 – 2008 6.7L Cummings
Truck
Surge Tanks
International
Truck
Ford
Ford Charge Air CoolerFord L9000 Day Cab up to 1994
Truck
Radiators
International
1994-2002 International 4700-4800-4900 Half Core. (Side By Side)
2001-2004 International CE Bus
Oil Cooler on Grill Side
Truck
Radiators
Freightliner
Freightliner Radiator
FLD 112, 120 (under 425HP)
CAC-FL5A
Condenser-40613
Truck
GMC
Chevy/GM Charge Air Cooler
Fits Topkick, Kodiak
Select at least 2 products
to compare
Product Comment
Ford Charge Air Cooler
Ford L9000 Day Cab up to 1994Bar and Plate Design