1998 Ford Louisville 7000-8500
1999-2004 Sterling A-L Line 7000-8500 Y ModelWith Framework
1998 Ford Louisville 7000-8500
1999-2004 Sterling A-L Line 7000-8500 Y ModelWith Framework
| Model | L Series |
|---|---|
| Year-from | 1996 |
| Year-to | 2001 |
| Product-oem | 00092101, 0437208S, 10030100, 1003382, 103301, 103382, 1040002, 1040014, 1040022, 1040135, 1050001, 1101916, 1102205, 1102215, 1102217, 2001-1525, 20011525, 239406, 2400174, 437208S, 9000-24ST, 900024ST, 9024, 90383071, 98120801, F6HZ8005G, F6HZ8005GA, F8HT8009BA, F8HT8009VA, F8HT8009YA, FLX000144, HDC010073, HDC010673, RC2392, S9024, SRK7208, VAL1102217 |
| Height | 34.87" |
| Width | 23.56" |
| Depth | 2.00" |
| Inlet | 2.00" Upper Left |
| Outlet | 2.50" Lower Right |
| Make | Ford |
| Product Type | Radiators |
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Radiators
Kenworth
Truck
Dodge
Dodge Charge Air Cooler
2003 – 2007 5.9L Cummings
2007 – 2008 6.7L Cummings
Truck
Radiators
Kenworth
Kenworth Radiator
Fits T400B/T450B/T600/T800
*Available only in Solder On Tanks*
Truck
Radiators
International
International Radiator
Fits 1990 – 1992 8100 Series
with Cummins Low Flow Engine Cooling System
Must re-use O.E. Frame Brackets
O.E. Frame Must Solder Back On
*Available in Solder on Not Bolt on*
Truck
Volvo
2006-2010 Volvo VT Series
2007-2015 Volvo VN Series
2008-2015 Mack CXU Vision
2009-2014 Mack TD713 Titan Series
Truck
Radiators
Freightliner
Freightliner Radiator
2001 Sterling Acterra
Freightliner School Bus Chassis
18.00″ Oil Cooler
Must re-use O.E. brackets
Truck
Radiators
International
2008-2010 International PayStar 5000 Series
Truck
Crane Carrier
Various Oshkosh & Advanced Mixers Charge Air Cooler
**Available Re-core Only**
Select at least 2 products
to compare
Product Comment
1998 Ford Louisville 7000-8500
1999-2004 Sterling A-L Line 7000-8500 Y ModelWith Framework