Freightliner Radiator
Fits 2003 – 2007 Columbia Series
Product OEM
| Model | Century, Columbia |
|---|---|
| Year-from | 2003 |
| Year-to | 2007 |
| Product-oem | 3MF5490M |
| Height | 41.75" |
| Width | 30.62" |
| Depth | 2.00" |
| Inlet | 2.50" Top Left |
| Outlet | 2.50" Bottom Right |
| Make | Freightliner |
| Product Type | Radiators |
- Truck
- Radiators
- Freightliner
- Columbia,Century
- 41.75"
- 30.62"
- 2.00"
- 2.50" Top Left
- 2.50" Bottom Right
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Radiators
International
- International
- 3600 Series,3000 Series,3800 Series
1994-2002 International 4700-4800-4900 Half Core. (Side By Side)
2001-2004 International CE Bus
Oil Cooler on Grill Side
CORE DIMENSIONS
- 12.125"
- 2.00"
- 2.50" Top Center
- 2.25" Bottom Left
Truck
Radiators
Volvo
- Volvo
- VNL,VN
2008-2015 Volvo VN Series
2008-2015 Mack CXU Vision
With Framework
With Oil Cooler
CORE DIMENSIONS
- 35.37"
- 2.00"
- 2.50" Top Left
- 2.50" Bottom Right
Truck
Freightliner
- Freightliner
- N/A
Freightliner Charge Air Cooler
ALF385A
Available in Recore Only
CORE DIMENSIONS
- 23.37"
- 2.75"
- 3.93" Flange
- 3.93" Flange
Truck
Crane Carrier
- Crane Carrier
- N/A
Various Oshkosh & Advanced Mixers Charge Air Cooler
**Available Re-core Only**
CORE DIMENSIONS
- 19.00"
- 2.00"
- 4.00 "
- 4.00"
Truck
Ford
- Ford
- L Series
1990-1994 Ford Louisville 7000-8500
CORE DIMENSIONS
- 26.87"
- 1.50"
- N/A
- N/A
Truck
Radiators
International
- International
- N/A
2008-2010 International PayStar 5000 Series
CORE DIMENSIONS
- N/A
- N/A
- N/A
- N/A
Truck
Volvo
- Volvo
- VN,VNL
2006-2010 Volvo VT Series
2007-2015 Volvo VN Series
2008-2015 Mack CXU Vision
2009-2014 Mack TD713 Titan Series
CORE DIMENSIONS
- 31.12"
- 2.62"
- 3.75"
- 3.75"
Truck
Surge Tanks
International
- International
- N/A
CORE DIMENSIONS
- N/A
- N/A
- N/A
- N/A




Product Comment
Freightliner Radiator
Fits 2003 – 2007 Columbia Series