GMC Radiator
Topkick/Kodiak 2000 – 2004
7.00 c.l. – 6 plate oil cooler in left tank
18.00″ trans oil cooler in right tank 5.50″”
3/4″” connection heater return tube
“””
GMC Radiator
Topkick/Kodiak 2000 – 2004
7.00 c.l. – 6 plate oil cooler in left tank
18.00″ trans oil cooler in right tank 5.50″”
3/4″” connection heater return tube
“””
| Model | Kodiak, Topkick |
|---|---|
| Year-from | 2000 |
| Year-to | 2004 |
| Product-oem | 20528, 239322, 2717B, 3096049, 3096058, 437584P, 52457248, 52469619, 5800-03ST, 580003ST, 5803, FLX000807, GMC03, HDC010294, S5803, SRM1234 |
| Height | 31.37" |
| Width | 25.50" |
| Depth | 1.37" |
| Inlet | 2.00" Upper Left |
| Outlet | 2.25" Lower Right |
| Make | GMC |
| Product Type | Radiators |
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Ford
1990-1994 Ford Louisville 7000-8500
Truck
Dodge
Dodge Charge Air Cooler
2003 – 2007 5.9L Cummings
2007 – 2008 6.7L Cummings
Truck
Radiators
Osh Kosh
Osh Kosh Radiator
Fits Safari Motorhomes
Truck
Radiators
Volvo
1990 Volvo W Series (WAH, WCA, WG, WH & WIA)Low Flow Radiator
Truck
Ford
Ford Charge Air CoolerFord L9000 Day Cab up to 1994
Truck
Radiators
International
International Radiator
Fits 1990 – 1992 8100 Series
with Cummins Low Flow Engine Cooling System
Must re-use O.E. Frame Brackets
O.E. Frame Must Solder Back On
*Available in Solder on Not Bolt on*
Truck
Radiators
Western Star
2001-2007 Western Star 4900 WA-WB Models
Truck
Freightliner
Freightliner Charge Air Cooler
ALF385A
Available in Recore Only
Select at least 2 products
to compare
Product Comment
GMC Radiator
Topkick/Kodiak 2000 – 2004
7.00 c.l. – 6 plate oil cooler in left tank
18.00″ trans oil cooler in right tank 5.50″”
3/4″” connection heater return tube
“””