GMC Radiator
1997 – 2001 Kodiak/Topkick
18.00 c.l. – 6 plate oil cooler in right tank
Crossflow Radiator
“
GMC Radiator
1997 – 2001 Kodiak/Topkick
18.00 c.l. – 6 plate oil cooler in right tank
Crossflow Radiator
“
| Model | C6500, C7500 |
|---|---|
| Year-from | 1997 |
| Year-to | 1998 |
| Product-oem | 0437190S, 11C-7763ST, 11C7763ST, 1812, 20506, 20525, 231236, 239321, 2400047, 3096047, 437190S, 52452178, 52452179, 52456571, 52462179, 52465094, 52469620, 5800-02, 5800-02ST, 580002, 580002ST, 5802, CU1236, FLX000811, GMC02, REA41-1812A, REA411812A, S5802, SRM1236, SRM1236OR |
| Height | 31.37" |
| Width | 25.50" |
| Depth | 1.37" |
| Inlet | 2.00" Upper Left |
| Outlet | 2.25" Lower Right |
| Make | GMC |
| Product Type | Radiators |
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Ford
1992-1993 Ford AeroMax-Louisville 9000 Series
With Condenser & Oil Cooler Mounts
Truck
Radiators
Kenworth
Truck
Radiators
Western Star
2001-2007 Western Star 4900 WA-WB Models
Truck
Radiators
Kenworth
Kenworth Radiator
Fits T400B/T450B/T600/T800
*Available only in Solder On Tanks*
Truck
Surge Tanks
International
Truck
Ford
1990-1994 Ford Louisville 7000-8500
Truck
Radiators
Volvo
1990 Volvo W Series (WAH, WCA, WG, WH & WIA)Low Flow Radiator
Truck
Dodge
Dodge Charge Air Cooler
2003 – 2007 5.9L Cummings
2007 – 2008 6.7L Cummings
Select at least 2 products
to compare
Product Comment
GMC Radiator
1997 – 2001 Kodiak/Topkick
18.00 c.l. – 6 plate oil cooler in right tank
Crossflow Radiator
“