International Harvester Radiator
Fits the 5088, 5288, 5488
1.50 PTO Hole in Center of Core
Product OEM
| Year-from | 1970 |
|---|---|
| Year-to | 1970 |
| Product-oem | 146508C1, 146572C2, 219526, 437856, R2770 |
| Height | 30.50" |
| Width | 26.00" |
| Depth | 3.37" |
| Inlet | 2.00" Top Right |
| Outlet | 2.50" Bottom Center |
| Make | International Harvester |
| Product Type | Radiators |
- Agricultural
- Radiators
- International Harvester
- N/A
- 30.50"
- 26.00"
- 3.37"
- 2.00" Top Right
- 2.50" Bottom Center
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Agricultural
Radiators
New Holland
- New Holland
- N/A
Ford/New Holland Radiator
CORE DIMENSIONS
- 18.12"
- 2.62"
- 4.00"
- 4.00" 1.50" Top Left 1.75" Bottom Right
Agricultural
Radiators
Case
- Case
- N/A
Case Agricultural Radiator
Fits 7110, 7120, 7130, 7140, 7150, 7250 Series
CORE DIMENSIONS
- 27.75"
- 3.00"
- N/A
- N/A
Agricultural
Radiators
Case
- Case
- N/A
Case Agricultural Radiator
Fits 590 Turbo
CORE DIMENSIONS
- 20.12"
- 4.00"
- 1.75" Top Right
- 2.25" Bottom Right
Agricultural
Radiators
John Deere
- John Deere
- N/A
John Deere Radiator
Fits 4430 Model
CORE DIMENSIONS
- 21.87"
- 3.37"
- N/A
- N/A
Agricultural
Radiators
Ford Ag
- Ford Ag
- N/A
Ford Agricultural Radiator
1979-1992
CORE DIMENSIONS
- 17.50"
- 2.00"
- 4.50"
- 4.00" 1.50" Top Left 1.75" Bottom Right
Agricultural
Radiators
John Deere
- John Deere
- N/A
John Deere Radiator
Fits 420 & 430 w/ Short Neck
CORE DIMENSIONS
- 15.62"
- 1.62"
- 2.50" Top Center
- 2.00" Bottom Left
Agricultural
Radiators
John Deere
- John Deere
- N/A
John Deere Radiator
Fits 2840, 3030, 3120, & 3130 Models
CORE DIMENSIONS
- 15.62"
- 2.25"
- 2.00" Top Center
- 2.25" Bottom Left
Agricultural
Radiators
Case
- Case
- N/A
Case Agricultural Radiator
Series 585, 595, 895, 686, 695, 885
CORE DIMENSIONS
- 17.50"
- 3.12"
- 2.25" Top Right
- 2.25" Bottom Right 1.75" Top Right 2.25" Bottom Right




Product Comment
International Harvester Radiator
Fits the 5088, 5288, 5488
1.50 PTO Hole in Center of Core