Ford Agricultural Radiator
Fits the Ford 550, 555, 555A, 555B Models
Product OEM
| Year-from | 1970 |
|---|---|
| Year-to | 1970 |
| Product-oem | 219860, D8NN8005AA, R5979 |
| Height | 17.75" |
| Width | 18.25" |
| Depth | 2.00" |
| Inlet | 1.50" Top Left |
| Outlet | 1.75" Bottom Right |
| Make | Ford Ag |
| Product Type | Radiators |
- Agricultural
- Radiators
- Ford Ag
- N/A
- 17.75"
- 18.25"
- 2.00"
- 1.50" Top Left
- 1.75" Bottom Right
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Agricultural
Radiators
John Deere
- John Deere
- N/A
John Deere Radiator
Fits M, MT, 40, 320, & 330 Models
CORE DIMENSIONS
- 15.62"
- 1.62"
- 2.25" Top Center
- 2.00" Bottom Left
Agricultural
Radiators
Massey Ferguson
- Massey Ferguson
- N/A
Massey Ferguson Radiator
Fits 690 Model
CORE DIMENSIONS
- 15.31"
- 2.12"
- 1.50" Top Right
- 1.50" Bottom Left
Agricultural
Radiators
Massey Ferguson
- Massey Ferguson
- N/A
Massey Ferguson Radiator
Fits the 30, 165, 175, 180, & 3165 Models
CORE DIMENSIONS
- 15.25"
- 2.00"
- N/A
- N/A
Agricultural
Radiators
John Deere
- John Deere
- N/A
John Deere Radiator
CORE DIMENSIONS
- 18.75"
- 2.25"
- 1.75" Top Center
- 1.50" Bottom Left
Agricultural
Radiators
John Deere
- John Deere
- N/A
John Deere Radiator
Fits 2840, 3030, 3120, & 3130 Models
CORE DIMENSIONS
- 15.62"
- 2.25"
- 2.00" Top Center
- 2.25" Bottom Left
Agricultural
Radiators
Ford Ag
- Ford Ag
- N/A
Ford Agricultural Radiator
1979-1992
CORE DIMENSIONS
- 17.50"
- 2.00"
- 4.50"
- 4.00" 1.50" Top Left 1.75" Bottom Right
Agricultural
Radiators
Massey Ferguson
- Massey Ferguson
- N/A
Massey Ferguson Radiator
Fits the 160UK, 178, 185, 188, 261 Models
CORE DIMENSIONS
- 15.12"
- 2.12"
- N/A
- N/A
Agricultural
Radiators
Case
- Case
- N/A
Case Radiator
Fits 1896 & 2096 Tractor Models
CORE DIMENSIONS
- 22.75"
- 3.50"
- 1.75" Top Right
- 2.25" Bottom Right




Product Comment
Ford Agricultural Radiator
Fits the Ford 550, 555, 555A, 555B Models