1998 Ford Louisville 7000-8500
1999-2004 Sterling A-L Line 7000-8500 Y ModelWith Oil Cooler
1998 Ford Louisville 7000-8500
1999-2004 Sterling A-L Line 7000-8500 Y ModelWith Oil Cooler
| Model | L Series, Sterling L7500 |
|---|---|
| Year-from | 1995 |
| Year-to | 2002 |
| Product-oem | 1003302, 1003381, 1040140, 1102056, 1102057, 1102220, 11C-9447ST, 11C9447ST, 2001-1522, 20011522, 239408, 437210S, 6HZ8005HA, 8009xa, 9000-17ST, 900017ST, F6HZ8005HA, F7HZ8005NA, F7HZ8010AA, F8HT8009SA, f8ht8009xa, F8HZ8009AB, FLX000146, FOR17, S9017PA, SRK7210, VAB1102056, VAB1102057, VAB1102220 |
| Height | 34.87" |
| Width | 23.56" |
| Depth | 2.00" |
| Inlet | 2.00" Upper Left |
| Outlet | 2.50" Lower Right |
| Make | Ford |
| Product Type | Radiators |
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Radiators
Mack
1995-2001 Mack Midliner
Truck
Radiators
Kenworth
Kenworth Radiator
Fits T400B/T450B/T600/T800
*Available only in Solder On Tanks*
Truck
Surge Tanks
International
Truck
GMC
Chevy/GM Charge Air Cooler
Fits Topkick, Kodiak
Truck
Volvo
2006-2010 Volvo VT Series
2007-2015 Volvo VN Series
2008-2015 Mack CXU Vision
2009-2014 Mack TD713 Titan Series
Truck
Radiators
International
2008-2010 International PayStar 5000 Series
Truck
GMC
Chevy/GM Charge Air Cooler
Fits Topkick, Kodiak
Truck
Radiators
Freightliner
Freightliner Radiator
Fits FL50 – 90 Series
PTO crank box
18.00 Oil Cooler
“
Select at least 2 products
to compare
Product Comment
1998 Ford Louisville 7000-8500
1999-2004 Sterling A-L Line 7000-8500 Y ModelWith Oil Cooler