2004-2007 Peterbilt 387
*Outlet is Offset on Drivers Side*
FF Core with 1/2″ tubes on 1/2″ centers
2004-2007 Peterbilt 387
*Outlet is Offset on Drivers Side*
FF Core with 1/2″ tubes on 1/2″ centers
| Model | 387 |
|---|---|
| Year-from | 2007 |
| Year-to | 2007 |
| Product-oem | 07-06657-A038, 07-06657-A055, 07-06657-A061, 07-06657A055, 07-06657A061, 0706657A038, 0706657A055, 0706657A061, 1A19618, 1A19654, 239132, 8286, HDC010347, PB387, PET15, S8286 |
| Height | 36.25" |
| Width | 34.50" |
| Depth | 2.81" |
| Inlet | 2.50" Top Left |
| Outlet | 2.50" Top Left 3.00" Bottom Middle |
| Make | Peterbilt |
| Product Type | Radiators |
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Freightliner
Freightliner Charge Air Cooler
ALF385A
Available in Recore Only
Truck
Radiators
Freightliner
Freightliner Radiator
2001 Sterling Acterra
Freightliner School Bus Chassis
18.00″ Oil Cooler
Must re-use O.E. brackets
Truck
Radiators
International
International Radiator
Fits 1990 – 1992 8100 Series
with Cummins Low Flow Engine Cooling System
Must re-use O.E. Frame Brackets
O.E. Frame Must Solder Back On
*Available in Solder on Not Bolt on*
Truck
Dodge
Dodge Charge Air Cooler
1992 – 1993 Dodge with 5.9L Cummins
RECORE ONLY
Truck
GMC
Chevy/GM Charge Air Cooler
Fits Topkick, Kodiak
Truck
Radiators
GMC
GMC Radiator
1997 – 1998 Kodiak
7.00c.l.- 6 plate oil cooler in left tank
cross flow radiator
Metal Tanks
“
Truck
Ford
1990-1994 Ford Louisville 7000-8500
Truck
Crane Carrier
Various Oshkosh & Advanced Mixers Charge Air Cooler
**Available Re-core Only**
Select at least 2 products
to compare
Product Comment
2004-2007 Peterbilt 387
*Outlet is Offset on Drivers Side*
FF Core with 1/2″ tubes on 1/2″ centers